ПСОРІАЗ МОЖНА УСПІШНО ТРИМАТИ ПІД КОНТРОЛЕМ

29 жовтня 2018 року в усьому світі відзначається Міжнародний день псоріазу, який проводиться щорічно, починаючи з 2004 року, з ініціативи Міжнародної Федерації Хворих на Псоріаз. Цей День покликаний інформувати населення про причини виникнення та про життя людей з даною патологією.

Псоріаз є однією з найпоширеніших хронічних патологій шкіри, від якої страждають 2-7% жителів усієї планети. Ця хвороба може проявитися як у чоловіків, так і у жінок в будь-якому віці, але частіше розвивається у людей до 20-25 років – 70% випадків. За даними організації псоріазу США (National Psoriasis Foundation) та України (Українська асоціація псоріазу), у дитячому віці псоріаз у більшості випадків виникає у дівчаток, а в дорослому віці – на 60-65% частіше хворіють чоловіки.

Як стверджує Українська асоціація псоріазу, в країні налічується приблизно півтора мільйона хворих на псоріаз. З них тільки приблизно 90-100 тисяч знаходяться на обліку, а решта або отримують медичну допомогу в приватних клініках, або ж не лікуються взагалі.

Згідно статистичних даних, в м. Харкові станом на 01.10.2018 р. на диспансерному обліку з діагнозом псоріаз знаходиться 543 людини (за аналогічний період 2017 р. – 607).

Псоріаз – це хронічне неінфекційне захворювання шкіри (дерматоз), що проявляється у вигляді лущення та висипання на шкірі та характеризується хвилеподібним перебігом, з періодами ремісії (поліпшень) і періодами загострень. Цей системний процес відбувається у хворих не тільки з імунними порушеннями, а також з вираженими морфологічними та функціональними змінами різних органів і систем.

Псоріаз – мультифакторное захворювання, у виникненні та перебігу якого істотну роль відіграють:

  • Генетична детермінованість – в 60-70% випадків є причиною виникнення псоріазу. Відзначаються сімейні випадки захворювання.
  • Порушення метаболізму – порушення жирового (холестеринового) обміну, деяких вітамінів і мікроелементів (зокрема, кремнію), зловживання деякими продуктами харчування (оцет, перець, шоколад), захворювання органів травлення. Крім цього, загострення псоріазу та більш тяжкий клінічний перебіг дерматозу провокують такі предиктори, як алкоголь та куріння. Негативний вплив куріння проявляється в згубній дії вільних радикалів на механізми імунного захисту. Алкоголь індукує зміни в капілярах шкіри й також викликає імунний дисбаланс.
  • Вірусні і бактеріальні інфекції: грип, ангіна, хронічні вогнища інфекції – тонзиліт, карієс, а також вакцинація.
  • Розлади нейроендокринної регуляції – в результаті зміни в роботі ендокринних залоз. Унаслідок порушень гормонального фону ураження шкірних покривів часто спостерігається у підлітків, у жінок під час виношування дитини та після родової діяльності, також в клімактеричний період життя.
  • Нервово-психічні перенапруження. Емоційні потрясіння, стреси, нервові та фізичні напруги можуть стати пусковими механізмами псоріазу.
  • Паразитарні інвазії. Численні дослідження показують, що серед людей, які страждають на псоріаз, багато носіїв різних паразитарних інфекцій. Вважається, що токсичні продукти, які виділяють такі паразити, як аскариди, лямблії, бичачий ціп’як та ін., є потужними алергенами, що порушують роботу імунної системи.

Спровокувати псоріаз також можуть наступні фактори: переохолодження (особливо тривале), зміна клімату, довготривале перебування на сонці, фізичні травми та пошкодження шкіри (опіки, порізи, укуси й т.д.), інтенсивна лікарська терапія антибіотиками, нестероїдними протизапальними препаратами, вітамінами групи В.

При псоріазі порушується процес регенерації (відновлення) клітин шкіри, вони відновлюються настільки посилено, що не встигають відмирати, внаслідок чого на шкірі з’являються папульозні висипання, що лущаться. Клінічно псоріаз проявляється у вигляді надмірно сухих, червоних, піднятих над поверхнею шкіри плям (псоріатичні бляшки), які найчастіше вперше виникають саме на тих ділянках, які піддаються постійному тертю і тиску – розгинальній поверхні ліктьових і колінних суглобів, на сідницях. Однак псоріатичні бляшки можуть локалізуватися і на шкірі волосяної частини голови, долонній поверхні кистей, підошовній поверхні ступней, зовнішніх статевіхих органах.

Захворювання триває до кінця життя. Рецидиви псоріазу можуть виникати в будь-який період життя з ремісіями в кілька місяців або навіть років. Вкрай важливо своєчасно поставити діагноз і почати адекватне лікування, щоб домогтися стійкої і максимально тривалої ремісії!

Діагностує хворобу і призначає індивідуальну терапію лікар-дерматолог на підставі наявності специфічних ознак, характерних для цього захворювання, а саме: феномен стеаринової плями – значне лущення шкіри, що нагадує плями стеарину, феномен псоріатичної плівки – після видалення лусочок утворюється гладка блискуча поверхня, феномен «кровавої роси» – крапельна кровотеча при спробі видалити псоріатичну плівку. Для уточнення діагнозу проводять біопсію шкіри.

За відсутності лікування хвороба прогресує, виникають потенційно небезпечні для життя ускладнення псоріазу, що призводять до інвалідності: генералізований пустульозний псоріаз – найважча форма захворювання, при якій висипання зливаються, утворюючи великі вогнища ураження; псоріатична еритродермія – зливаються ділянки еритеми, що утворилися, захоплюючи весь шкірний покрив; псоріатичний артрит – в 75% випадків на тлі хронічного перебігу псоріазу розвивається тяжке захворювання суглобів.

 Псоріаз є болючим, хронічним та невиліковним захворювання, що тягне за собою погіршення якості життя як з психологічної точки зору, так і у фізичному плані. Через утворення псоріатичних бляшок на різних відкритих ділянках тіла, хворі на псоріаз відчувають занепокоєння, почуття непривабливості, сорому. Такі люди самотні, мають низьку самооцінку та більше схильні до депресії, ніж здорові. Втрачені можливості в професійному житті, у занятті спортом та іншими життєво необхідними справами – люди з псоріазом часто ізолюються з нормального соціального середовища.

Дана патологія повністю не виліковується, але цей недуг можна успішно тримати під контролем протягом усього життя! Хворим на псоріаз необхідно постійно спостерігатися у лікаря-дерматолога, дотримуватися призначеного лікування та правильно доглядати за шкірою.

У м. Харкові при підозрі на псоріаз за медичною допомогою необхідно звертатися в КНП «Міський клінічний шкірно-венерологічний диспансер № 5» Харківської міської ради за адресою вул. Чернишевського, 27, к.т. 725-06-65, а також в шкірно-венерологічні диспансери за місцем проживання.

КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»

Міжнародний день псоріазу