ПРИ ПІДОЗРІ НА АЛЕРГІЮ СЛІД ЗВЕРНУТИСЯ ЗА МЕДИЧНОЮ ДОПОМОГОЮ

Щороку 8 липня в усьому світі відзначається Всесвітній день боротьби з алергією, який вперше був проведений в 2005 році за рішенням Всесвітньої організації по алергії і Всесвітньої організації по іммунопатологіі. Метою цього Дня є привернення уваги широкої громадськості до проблеми алергії, важливості і необхідності дотримання профілактичних та лікувально-діагностичних заходів.

За поширеністю алергія займає четверте місце в світі, поступаючись серцево – судинним захворюванням, новоутворенням, травмам. За даними ВООЗ, до 40% населення планети страждають різними формами алергії: кожна третя людина хвора на алергічний риніт і майже кожен десятий – на бронхіальну астму.

За статистикою в м. Харкові за 2019 р. вперше виявлено хворих на:

– атопічний дерматит – 67 випадків серед дорослих (в 2018р.за аналогічний період – 101 випадок), 23 підлітка у віці 15-18 років (в 2018р. – 29) і 263 дитини до 14 років (в 2018р. – 178);

-бронхіальну астму – 246 випадків серед дорослих (в 2018 р.-185 випадків), 9 підлітків (в 2018 р. – 5) і 76 дітей (в 2018 р. – 268);

-алергічний риніт – 563 випадки серед дорослих (в 2018 р. – 645 випадків), 23 підлітка (в 2018р. – 36) і 220 дітей (в 2018р. – 130).  

    Алергія – це стан підвищеної чутливості організму по відношенню до певної речовини або речовин (алергенів), що розвивається при повторному впливі цих речовин.

    Фактори ризику розвитку алергії і астми: паління (активне і пасивне), особливо в дитячому віці та під час вагітності; прийом медикаментів, вплив хімічних речовин і вживання алергенних продуктів харчування під час вагітності; неконтрольований прийом гормональних контрацептивів і антибіотиків; переважання в харчуванні продуктів з синтетичними добавками; стреси; несприятливі фактори навколишнього середовища.

Механізм розвитку алергії полягає в утворенні в організмі антитіл, що призводить до зниження або підвищення його чутливості. Більшість алергічних реакцій мають локальний характер (в місці контакту з алергеном), тому типовими симптомами алергії є: чхання, кашель, відчуття нестачі повітря, утруднене дихання або задишка; свербіж і рясне виділення рідкого секрету з носа (алергічний риніт); свербіж в області очей, сльозотеча, почервоніння очей і набряклість повік; свербіж шкіри, почервоніння, лущення шкіри, шкірні висипання; оніміння язика. Може також спостерігатися набряк губ, язика, обличчя, шиї; нудота, блювота, діарея.

У деяких випадках алергія може привести до виникнення небезпечних алергічних реакцій – набряку Квінке, анафілактичного шоку, які у випадку несвоєчасної медичної допомоги можуть привести до смерті.

Небезпечною формою хронічної алергії є бронхіальна астма. Підозра на бронхіальну астму повинна виникнути, якщо у дорослого або дитини спостерігаються сухі свистячі хрипи, чутні на відстані, під час видиху; сухий нападоподібний кашель (особливо в нічний час); регулярні повторення епізодів сухих свистячих хрипів; відчуття ускладненого видиху.

В теперішній час за допомогою ліків астму можна контролювати, а шляхом запобігання впливу речовин, які провокують астму, можна сприяти полегшенню стану. При бронхіальній астмі, найважливішим фактором профілактики загострень захворювання є дотримання основних правил поведінки пацієнта і медикаментозного режиму.

 Рекомендації для хворих на бронхіальну астму включають в себе:

 • уникайте харчових продуктів і медикаментозних речовин, що викликають у Вас алергію;
 • не тримайте в будинку тварин;
 • уникайте речей, здатних накопичувати пил: килими, старі книги, м’які меблі;
 • всі речі, від яких не можна позбутися, повинні бути накриті чохлами;
 • використовуйте меблі, яку можна витирати (дерев’яну, пластикову, вінілову або шкіряну);
 • періть всю постільну білизну в гарячій воді (вище 60 ° С) не рідше 1 разу на 2 тижні;
 • вологе прибирання в будинку повинне проводитися щодня;
 • під час прибирання хворому на бронхіальну астму краще знаходиться в іншому приміщенні або на вулиці;
 • використовуйте витяжку над газовою плитою в період приготування їжі;
 • уникайте контакту з сигаретним димом і лакофарбовими виробами;
 • в період цвітіння рослин, що викликають у Вас алергію, рекомендується тимчасово змінити регіон перебування.

 Первинна профілактика астми у дітей. Частою формою астми у дітей є атопічна астма, яка безпосередньо пов’язана з іншими формами алергії. При цьому в розвитку алергії у дітей основну роль грає неправильне харчування, особливо, перші роки життя.    

 Профілактичні заходи астми (і алергії) у дітей включають: грудне вигодовування новонароджених і дітей першого року життя (грудне молоко сприятливо впливає на розвиток імунної системи організму і сприяє формуванню нормальної мікрофлори кишечника); своєчасне введення прикорму в період від 4 до 6 міс. («вікно толерантності»); забороняється давати дітям високоалергенні продукти (мед, шоколад, горіхи, цитрусові); забезпечення сприятливих умов життя дитини; діти, що контактують з тютюновим димом або дратівливими хімічними речовинами, набагато частіше страждають на алергію і частіше хворіють на бронхіальну астму; профілактика хронічних захворювань дихальних органів у дітей полягає в своєчасному виявленні та правильному лікуванні бронхіту, синуситів, тонзиліту, аденоїдів.

При підозрі на алергію слід обов’язково звернутися за кваліфікованою медичною допомогою до лікаря-алерголога!

    У м.Харкові на базі алергологічного відділення КНП «Міська клінічна лікарня №27» ХМР (вул. Пушкінська, 41, телефон 725-57-90) надається стаціонарна та ургентна допомога дорослому населенню; допомогу дитячому населенню надається в обласному дитячому алергологічному центрі при КЗОЗ «Обласна дитяча клінічна лікарня №1» (вул. Клочківська, 337а, телефон 725-10-16).

КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»

 

Всесвітній день боротьби з алергією