ПРИВЕРНУТИ УВАГУ МІЖНАРОДНОЇ СПІЛЬНОТИ ДО ПРОБЛЕМ СЛІПОТИ І ПОРУШЕННЯ ЗОРУ

Всесвітній день зору відзначається щорічно у другий четвер жовтня. Цей День покликаний привернути увагу міжнародної спільноти до проблем сліпоти і порушення зору і переслідує благородну мету – допомогти особам з ослабленою і атрофованою функцією зору повноцінно жити. Всесвітній день зору проводиться в рамках реалізації Глобальної програми по боротьбі зі сліпотою “Зір 2020: Право на зір” Міжнародного агентства з профілактики сліпоти та Всесвітньої організації охорони здоров’я.

До основних завдань програми відносяться: організація стовідсоткового доступу до офтальмологічних послуг кожному жителю земної кулі, незалежно від статусу і рівня доходів; повноцінного інформування населення про заходи щодо збереження зору; забезпечення якісної реабілітації пацієнтів, які втратили зір.

Очний травматизм і захворювання ока є однією з найважливіших медико-соціальних проблем у всіх країнах світу. Близько 5% випадків непрацездатності працюючого населення планети припадає на професійні захворювання і травми очей.

За даними Міжнародного агентства з профілактики сліпоти, в усьому світі близько     285 млн людей страждають від порушень зору, з яких 39 млн вражені сліпотою. Близько 90% людей, які страждають від порушень зору, живуть в країнах з низьким доходом. За оцінками експертів, 82% людей, які страждають сліпотою, входять у вікову групу 50 років і старше. Від порушень зору страждають в світі 19 мільйонів дітей, з них 12 мільйонів мають аномалії рефракції.

Основними причинами порушення зору є: нескоректовані аномалії рефракції (короткозорість, далекозорість або астигматизм) – 43%; катаракта – 33%; глаукома – 2%.

В Україні серед первинних інвалідів тяжкі ступені інвалідності (1 і 2 групи) мають інваліди з глаукомою (I гр. – 36,7%, II гр. – 14,8%). Імовірність сліпоти на одне око через     20 років після виникнення глаукоми складає 27%, на обидва – 9%. Сліпота внаслідок глаукоми невиліковна. Факторами, які призводять до зростання кількості інвалідів, хворих на глаукому, є пізня стадія хвороби на момент її виявлення і недостатня інформованість населення про тяжкість захворювання.

Майже третина сліпих і слабозорих спостерігається серед інвалідів з патологією очного дна (27,6%). Це пов’язано зі зростанням в Україні поширеності судинних захворювань, цукрового діабету, що призводять до тяжких змін сітківки (вікова дегенерація сітківки, діабетична ретинопатія і т.д.).

За останні роки збільшилася кількість порушень зору внаслідок розвитку короткозорості, астигматизму, тощо. Так, серед дитячого населення поширеність короткозорості становить 30% серед всіх захворювань очей, серед дорослого – 12%. Користування електронними пристроями, недотримання зорової гігієни, недостатній рівень обізнаності населення щодо профілактики розвитку короткозорості – основні причини такої ситуації.

Серед основних факторів, що призводять до розвитку хвороб очей виділяють: нездорове харчування; роботу при поганому освітленні; відсутність рухової активності; стреси і нервове перенапруження; захоплення сучасними гаджетами; роботу з комп’ютером. Крім того, в наукових дослідженнях клініцистів і фізіологів доведений тісний взаємозв’язок порушень і захворювань ока та його придаткового апарату із захворюваннями інших органів і систем – серцево-судинної, шлунково-кишкового тракту, а також з ендокринопатіями, ендогенним ожирінням, ураженням шкіри, хронічними тонзилітами, аденоїдами , порушеннями з боку опорно-рухового апарату та ін.

Тому, щоб зберегти зір і запобігти розвитку очних хвороб, необхідно дотримуватися наступних правил:

  1. Дотримання гігієнічних норм освітлення. Забороняється займатися в погано освітлених місцях – настільні лампи повинні бути потужністю 60 -75 ват, нитка розжарення не повинна бути видна; дуже шкідливо читати в транспорті.
  2. Дотримання режиму перегляду телепередач. Перегляд телевізора безпечний на відстані не менше 2-х метрів від екрану. Загальна тривалість перегляду телевізійних програм для дітей до 7 років не повинна перевищувати 30 – 40 хв. в день, в старшому віці можна дивитися телевізор до 1,5 – 3-х годин на день.
  3. Дотримання режиму роботи на комп’ютері. Відстань від очей користувача до екрану комп’ютера повинно бути не менше 50 см. Рівень очей – на 15 – 20 см вище монітора. Необхідно правильно сидіти: корпус випрямлений, збережені природні вигини хребта і кут нахилу таза. Голова нахилена злегка вперед. Правильна поза забезпечує максимальний приплив крові до всіх частин тіла.
  4. Дотримання режиму читання і письма. Відстань від очей до книги або зошита має бути 33 – 35 см (зігнута в лікті рука повинна діставати підборіддя). Джерело світла повинне падати з лівого боку, охоплювати весь стіл, не створювати контрастних тіней, не давати відблисків або прямих променів в очі. Книгу під час читання краще ставити на підставку, що забезпечує правильну посадку, виключає нахил голови і розвиток сколіозу.
  5. Необхідно чергувати зорову роботу з фізичним відпочинком (фізкультхвилини, робота по дому, спортивні заняття, прогулянки на свіжому повітрі), вправами для очей (рух вгору, вниз, убік на протязі 2 -3 хв.).
  6. Дотримання повноцінного раціонального і збалансованого харчування. Для підтримки нормального зору необхідно вживати овочі, фрукти, зелень, вершкове і рослинне масло, молочні продукти, яйця, м’ясо, печінку, рибу, що збагачені вітамінами А, D, Е, Омега-3 жирними кислотами, білками, мікроелементами.
  7. Відмова від куріння. Нікотин спочатку розширює судини, а потім звужує, порушуючи живлення ока, що може привести до ішемії сітківки і зменшення кровопостачання органу.
  8. Контроль зору у офтальмолога двічі на рік. Після 40 років для своєчасного виявлення глаукоми необхідно раз на рік вимірювати очний тиск, а після 45 років – щорічно контролювати рівень цукру в крові.

У Харкові кваліфікована медична допомога при порушеннях зору і їх корекція надається в КЗОЗ «Харківська міська клінічна лікарня №14 імені Л.Л. Гіршмана», за адресою: м. Харків, вул. Олеся Гончара, 5, контактний телефон: 700-76-71.

КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»

Всесвітній день зору