ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ДОНОРА КРОВІ

Щорічно 14 червня відзначається Всесвітній день донора крові, ініціаторами проведення якого виступили міжнародні організації, які закликають до добровільної і безкоштовної здачі крові: Всесвітня організація охорони здоров’я, Міжнародна федерація Червоного хреста і Червоного півмісяця, Міжнародна федерація організацій донорів крові і Міжнародне товариство з переливання крові.

У 2019 році Всесвітній день донора крові проходитиме під гаслом: «Безпечна кров для всіх».  Кампанія цього року закликає до того, щоб більше людей ставали донорами і регулярно здавали кров, оскільки це є запорукою забезпечення стабільного та достатнього обсягу крові для всіх пацієнтів, яким показано переливання.

     Забезпечення всіх потреб пацієнтів в донорської крові та її компонентів відповідно до вимог якості та біологічної безпеки є головною функцією служби крові. Раціональне використання компонентів крові дозволяє досягти кращого клінічного ефекту для пацієнта при зменшеному об’ємі та кількості гемотрансфузій, зменшити аллосенсібілізацію реципієнта і знизити гемотрансфузійні ризики.

     Переливання крові та її продуктів дозволяє щорічно рятувати мільйони людських життів. Переливання крові необхідні для лікування жінок, у яких під час вагітності або пологів виникала кровотеча, дітей з важкою формою анемії, що розвинулася на тлі малярії або недоїдання, пацієнтів із захворюваннями крові та кісткового мозку, спадковими аномаліями гемоглобіну та імунодефіцитними станами, людей, що отримали травми внаслідок надзвичайних ситуацій, лих та аварій, а також пацієнтів, яким проводяться складні  хірургічні втручання. Хоча потреба в переливанні крові та її продуктів є загальною, в багатьох країнах служби крові стикаються з проблемами в забезпеченні достатніх запасів якісної і безпечної крові та її продуктів.

Донором може бути практично будь-яка здорова людина у віці від 18 до 60 років, якщо вона не має протипоказань. Люди з масою тіла менше 50 кг або ростом менше 150 см допускаються до донорства в індивідуальному порядку за висновком  лікаря-трансфузіолога. При цьому обсяг однієї донації не повинен перевищувати 12% об’єму циркулюючої крові, який в нормі становить  6,5-7%  від маси тіла. Стандартний обсяг заготівлі крові (донації) 450 ± 50 мл без урахування кількості крові, яку взяли для аналізів (до 40 мл). В середньому чоловік може здавати кров 5 разів на рік, а жінка – 4. Плазму можна здавати до 12 разів на рік.

Абсолютні протипоказання, що не дозволяють людині здавати кров: венеричні та інфекційні захворювання (ВІЛ-інфекція, СНІД, сифіліс, вірусний гепатит, туберкульоз, бруцельоз, тиф, лепра і т.д.), злоякісні пухлини, хвороби крові, органічні захворювання ЦНС, повна відсутність слуху і (або) мови, психічні захворювання, наркоманія, алкоголізм, серцево-судинні хвороби, захворювання шкіри (псоріаз, екзема, різні дерматози). Також не допускаються до донорства люди з хронічними хворобами шлунково-кишкового тракту: гастрит, виразка шлунку і (або) дванадцятипалої кишки, захворювання печінки, нирок і жовчовивідних шляхів.

Донорам крові не рекомендується: напередодні здачі крові вживати жирне, смажене, гостре, копчене, молочні продукти, масло, яйця, гриби, горіхи, банани, буряк; вживати алкоголь менш ніж за 48 годин до процедури; приймати анальгетики та аспірин менш ніж за 72 години до процедури; курити менше ніж за годину до процедури; здавати кров натщесерце; здавати кров при нездужанні (лихоманці, запамороченні, головному болі, слабкості). У день здачі крові рекомендується нежирний вуглеводний сніданок (зварена на воді каша, сухе печиво) і випити велику кількість рідини (солодкий чай).

   За даними КЗОЗ «Харківський обласний центр служби крові» у 1 кварталі 2019 року по Харківській області заготовлено 3 905,8 л консервованої донорської крові, що на 384,2 л більше, ніж у 2018 році. Загальна кількість донаций по області склала 8 053, які проведені від 7662 донорів. Середня разова доза кроводачі по області склала 450 мл.

     За 1 квартал 2019 р.  в області перероблено 3900,7 л консервованої крові (за аналогічний період 2018 р.-3517,4л), заготовлено 1860,9л плазми (в 2018 р – 1689,9 л) і 1948,8 л еритроцитів (в 2018 р. – 1781,8 л).

Здати кров в м. Харкові можна в пунктах переливання крові за адресами:

  1. КЗОЗ «Харківський   обласний центр служби крові», вул. Клочківська, 366,  тел.337- 85- 01.
  2. ДУ «Інститут патології хребта та суглобів ім. проф. В.І. Ситенка НАМН України», вул. Пушкінська, 80, тел. 725-14-11.
  3. ДУ «Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т.Зайцева НАМН України», в’їзд Балакірєва, 1, тел. 349-41-44.
  4. КНП «Міська клінічна лікарня швидкої  та невідкладної  допомоги. ім. проф.       О.І. Мещанінова» ХМР, провулок Балакірєва, 3-а, тел. 725-81-64.
  5. КНП «Міська багатопрофільна   лікарня  №18»  ХМР,   вул. Краснодарська, 104, тел. 725-51-19.
  6. КНП «Міська багатопрофільна лікарня №25» ХМР, просп. Олександрівський, 122, тел. 725-09-69.

 КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»

 

Всесвітній день донора крові