Skip to main content

ПРОТИСТОЯТИ ГРИПУ МОЖНА. ПРИСЛУХАЙТЕСЬ ДО РЕКОМЕНДАЦІЙ ЛІКАРЯ

У осінньо-зимовий період року грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) стають однією з актуальних проблем як для пацієнтів, так і для медичних працівників. Зважаючи на загрозу можливих серйозних ускладнень, на порядку денному – профілактика цих захворювань.

«Саме своєчасне проведення профілактичних та протиепідемічних заходів є запорука недопущення поширення інфекції та виникнення епідускладнень», – наголошує заступник головного лікаря  КУОЗ «Харківська міська поліклініка №11» Світлана Розумович.

Щодо цьогорічних штамів, то, як зазначила Світлана Анатоліївна, за даними ДУ «Харківський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» в  епідемічному сезоні 2017-2018 років очікується циркуляція штамів вірусів грипу, подібних до: A/Michigan/45/2015 (HlNl)pdm09, А/Hong Kong /4801/2014 (H3N2), вірус B/Brisbane/60/2008.

Як відомо, щорічні епідемії грипу можуть чинити серйозний вплив на усі вікові групи, але найбільший ризик розвитку ускладнень загрожує:

  • дітям у віці до двох років,
  • дорослим у віці 65 років і старше,
  • людям будь-якого віку з хронічними хворобами серця, легенів, нирок, крові та хворобами обміну речовин або з ослабленою імунною системою.

Механізм передачі грипу – аерозольний, шлях передачі – повітряно-краплинний. Вірус виділяється з краплями слини, слизу та мокроти при диханні, розмові, плачі, кашлі і чханні. Основне джерело інфекції – хвора на грип людина.

Для сезонного грипу характерні раптове підвищення температури більше 38ºЗ, головний біль, м’язовий біль і біль в суглобах, нездужання, кашель (зазвичай сухий), біль в горлі і нежить, фарингіт, іноді з’являється блювота і діарея.

Медики звертають увагу: при перших симптомах вірусного захворювання необхідно звертатися за медичною допомогою, дотримуватися постільного режиму, виконувати рекомендації лікаря та не займатися самолікуванням.

Спосіб захисту від грипу є, як від його можливих ускладнень (а це ціла низка тяжких хвороб, включаючи пневмонію та ураження серця, які можуть привести до летального результату), – нагадує пацієнтам Світлана Розумович.

Пріоритетним, найбільш ефективним та економічно обґрунтованим заходом у стратегії боротьби з грипом залишається вакцинація, яка поєднує високу специфічність, профілактичну ефективність та економічність. Серед здорових дорослих людей вакцина може запобігти захворювання грипом на 70% – 90%. Серед літніх людей вакцина зменшує кількість важкої течії грипу і ускладнень на 60% і летальних випадків – на 80%.

Щеплення особливо важливе для людей з груп підвищеного розвитку серйозних ускладнень грипу, а також для людей, які живуть разом з людьми з груп підвищеного ризику або тих, хто здійснює догляд за ними.

За даними ДП «Державний експертний центр МОЗ України» на сьогодні в Україні зареєстровані та дозволені до застосування такі вакцини для профілактики грипу із оновленим штамовим складом:

  • ВАКСІГРИП — вакцина для профілактики грипу інактивована рідка, виробництва Санофі
    Пастер С.А., Франція;
  • ДжіСі Флю — вакцина для профілактики грипу, виробництва Грін Крос Корпорейшн,
    Корея.

З метою неспецифічної профілактики грипу, яка включає комплекс заходів по підвищенню захисних сил організму, рекомендовано:

  • Уникати місць скупчення людей, оскільки інфекція передається тільки від хворої людини і запобігати тісним контактам з хворими, у яких нежить, кашель, лихоманка тощо;
  • Обмежити користування телефонними апаратами загального користування, обробляти кожних дезинфікуючими розчинами ручки дверей, уникати рукостискань і поцілунків;
  • Регулярно провітрювати приміщення (але уникати протягів). Тепло вдягатися, кожних 2 – 3 години мити руки і лице з милом та використовувати одноразові рушники.
  • Регулярно зволожувати повітря. Сухе повітря приміщень призводить до пересихання слизових оболонок носа, що істотно полегшує переміщення вірусних часток з носової порожнини далі в трахею і легені.
  • Кожних 3 – 4 години промивати порожнину носа і рота, використовуючи сольовий розчин, приготований в домашніх умовах (1 чайну ложку на 1 літр води) або фізіологічний розчин хлориду натрію. Змащувати слизову оболонку носа оксоліновой маззю при виході з дому.
  • Повноцінно харчуватися – вживати продукти, що містять вітаміни і фітонциди.
  • Користуватися захисними масками при контакті з хворою на грип людиною.
  • Вести здоровий спосіб життя, завжди дотримувати режим праці, відпочинку та сну.

Бережіть себе! Турбуйтесь про своє здоров’я!

АНОНСИ. НОВИНИ. ПОВІДОМЛЕННЯ

Інші матеріали

Перейти до вмісту